Skip to content
reklama


Na český trh vstupuje nový hráč – Segway Powersports!

Na český trh vstupuje nový hráč – Segway Powersports!

TEXT: TZ, Jana Kolací FOTO: TZ
TEXT: TZ, Jana Kolací FOTO: TZ
TEXT: TZ, Jana Kolací FOTO: TZ

Segway Powersports oficiálně vstupuje na český a slovenský čtyřkolkový trh.

Segway, jedna z předních světových technologických firem, vstupuje prostřednictvím svého oficiálního zástupce, společnosti Segway Powersports s.r.o., na český a slovenský trh s novými modely výkonných čtyřkolek, UTV a SSV nejnovější generace.

Značku Segway známe především jako představitele netypických dvoukolových přibližovadel, které svého času způsobili velký poprask všude, kde se objevily. Na podzim roku 2019 zažili návštěvníci italského veletrhu EICMA zajímavé překvapení. A to fourmou chytlavé prezentace značky SEGWAY, která oficiálně představila svůj vstup do segmentu offroadových produktů, prostřednictvím tří stěžejních modelů, pod názvy Snarler, Fugleman a Villain.

Pro vývoj, prodej a výrobu offroadových produktů byla v roce 2018 vytvořena nová samostatná divize Segway Powersports. Vývoj a management je z USA, kde je i hlavní vývojové a testovací centrum, výroba probíhá ve zcela nově postavené moderní továrně, určené pouze pro produkty divize Powersports. Powersports produkty Segway cílí zejména na severoamerické a evropské trhy. Jsou vyvinuté a testované zkušenými profesionály, aby offroadovým nadšencům i každodenním uživatelům přinášely radost z jízdy, pocit kvality a vysokou přidanou hodnotu. Terénní stroje Segway sledují, nebo přímo vytvářejí, nové trendy a mění svět offroadu převratnými technologiemi, jako je hybridní pohon, nebo významnými inovativními řešeními, jako jsou například mobilní IOV aplikace a další.

Tři nové modelové řady Segway Offroad

Divize Powersports pracuje na vývoji mnoha nových, designově, technologicky a uživatelsky mimořádně atraktivních produktů. Jako první představuje modelovou řadu čtyřkolek, UTV a SSV poháněných extrémně výkonnými spalovacími motory a jejich hybridní verze, poháněné v oblasti offroadu zcela revoluční kombinací spalovacího motoru a elektromotoru, které přinášejí dosud nevídané a vzrušující dynamické vlastnosti. Podrobněji jsme o modelech Segway psali již v Motorbike Katalogu motocyklů, skútrů a čtyřkolek pro rok 2021 a těšíme se na první ostré testy. Stručně si slovy výrobce připomeneme, co jednotlivé řady nabízejí:

ATV Snarler
Snarler je řada robustně konstruovaných pracovních a užitkových čtyřkolek s množstvím inovativních technologií pro náročné úkoly v těžkém terénu a volný čas. Modelová řada zahrnuje krátké i dlouhé modely v objemových třídách 600 a 1000 cm3.

Snarler 600 s hybridním pohonem je revoluční hi-tech čtyřkolka, poháněná v tomto oboru zcela unikátní kombinací spalovacího motoru a elektromotoru. Tento systém dává šestistovce neuvěřitelný výkon 86 k a točivý moment 96 Nm. Těmito parametry se Snarler 600 Hybrid řadí na úroveň nejsilnějších čtyřkolek na trhu.

Snarler 1000, poháněný moderním dvouválcovým řadovým motorem DOHC, je pak vůbec nejsilnější a nejvýkonnější sériová čtyřkolka současnosti.

UTV Fugleman
Série Fugleman je určena primárně pro pracovní nasazení – pro majitele farem, horských hotelů, komunální služby, zemědělství, lesnictví, lov, stavebnictví a další činnosti. Současně však modely Fugleman s výkony 86, 107 a 181 k dokážou třímístné posádce nabídnout i velmi dynamickou jízdu.


SSV Villain
Ostrá sportovní side-by-side Villain je vyvinutá pro nadšence offroadového sportu. S největším výkonem a nejvyšším točivým momentem ve své třídě a vynikajícím podvozkem se zaměřuje na rychlost, dobrodružství, závodění, adrenalin a jedinečné zážitky, po kterých jezdci touží.

Hybridní pohonné platformy
Segway vyvinul dvě zcela revoluční hybridní pohonné platformy:

Platforma PHP (Paralleled Hybrid Powertrain) je tvořená čtyřtaktním, kapalinou chlazeným jednoválcovým motorem DOHC o objemu 570 cm3 a synchronním motorem s permanentními magnety. Můžete si vybrat od naprosto tichého čistě elektrického provozu přes přímý pohon pouze spalovacím motorem až po brutální sílu v hybridním režimu s kombinovaným výkonem 86 koní a 96 Nm točivého momentu.

Platforma ERHP (Extended-Range Hybrid Powertrain) kombinuje kapalinou chlazený řadový 8ventilový dvouválec DOHC o objemu 1000 cm3 se synchronním elektromotorem s permanentními magnety. Můžete si vybrat od zcela tichého plně elektrického provozu až po brutální sílu v hybridním režimu s výkonem 195 koní a 250 Nm točivého momentu – víc, než má leckteré auto. Pohon obstarává pouze elektromotor. Spalovací motor není určen k pohonu kol, není s nimi vůbec mechanicky spojený. Výhodou tohoto jedinečného řešení je úplná absence variátoru a hnacího řemene s jeho častými defekty a neustálými výměnami. Přenos síly však stále zůstává zcela plynulý. Ale největším přínosem systému je, že zcela eliminuje mechanické ztráty, které jinak v řádu desítek procent mizí ve variátoru. Na rozdíl od veškeré konkurence tak u Segway čtyřkolek máte na kolech neustále prakticky celý výkon motoru!

Platforma PHP může podávat maximální výkon 86 k a okamžitý točivý moment 96 Nm; hybridní pohon na základě platformy ERHP umožnil vytvořit jedinečnou pohonnou jednotku se zcela mimořádnými parametry – maximální výkon je 181 k a točivý moment 250 Nm. Obě platformy umožňují jak jízdu na čistě elektrický pohon, tak jízdu v hybridním režimu s vysokou rezervou výkonu, který je navíc k dispozici okamžitě. Baterie není nutné dobíjet z externího zdroje, výhodou je i vysoký dojezd, který je stejný nebo vyšší než u čtyřkolek se spalovacími motory.

Trocha historie nezaškodí – značka Segway v datech:

1999 – Dean Kamen, americký podnikatel, vynálezce a držitel mnoha čestných akademických titulů, zakládá v USA společnost Segway Inc.

2001 – Segway Inc. buduje svoji evropskou továrnu a centrálu v Bedfordu ve Velké Británii.

2002 – Začíná prodej prvního osobního transportéru Segway PT v internetovém obchodě Amazon. Segway PT je časopisem Popular Science označen za „Nejlepší nový vědecký vynález roku“.

2003 – Segway podepisuje prestižní smlouvu s DARPA – agenturou amerického Ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty, která investuje do nových technologií důležitých pro národní bezpečnost USA.

2004 – Představen čtyřkolový Segway. Koncept Segway Centaur je předním americkým časopisem Time vyhlášen za jeden z „Nejlepších vynálezů roku 2004“.

2005 – Na trh přicházejí terénní modely Segway XT a Golf Transporter. Díky širokým pneumatikám se mohou bez problémů pohybovat jak po pevných cestách, tak v terénu.

2006 – Druhá generace modelu Segway PT přináší bezdrátové ovládání InfoKey a zejména revoluční technologii LeanSteer (zatáčení náklonem řídítek do stran).

2009 – Na trh přicházejí nové modely Patroller pro policejní a pořádkové služby. Patrollery od té doby slouží v bezpečnostních složkách USA, Austrálie, Kanady, Velké Británie, Německa, Saudské Arábie a mnoha dalších zemí.

2011 – Segway Inc. rozšiřuje svůj obchodní model a formuje „Segway Experience Center Program“, který nabízí turistické exkurze ve spolupráci s firmou Segway Inc. Ta se nově také stává autorizovanou cestovní kanceláří.

2012 – Segway představuje ARTI, nejnovější prototyp plně robotické mobilní platformy RMP (Robotics Mobility Platform).

2014 – Segway zahajuje výrobu tříkolového transportéru Patroller SE-3 pro bezpečnostní složky, který vyniká kvalitou, spolehlivostí a inovativní technologií proti převrácení. Ve stejném roce Segway představuje i zmodernizované modely i2 SE a x2 SE.

2015 – Dochází ke strategickému spojení firem Segway a Ninebot, Inc. Nově vzniklá společnost se zaměřuje na vývoj, výrobu a prodej prostředků osobní přepravy na krátké vzdálenosti. Prvním společným produktem je revoluční osobní transportér MiniPRO, který umožňuje intuitivní řízení bez manuálního ovládání. Tržní kapitalizace této společnosti je přes 60 mld. USD, což je víc než všechny čtyřkolkové firmy dohromady.

2018 – Segway vstupuje do světa terénních čtyřkolek, SSV a UTV. Mateřský Segway-Ninebot Inc. zakládá samostatnou společnost Segway Technology Co., Ltd. na výzkum, vývoj, výrobu a prodej vozidel kategorie offroad a dalších produktů.

2019 – Terénní stroje Segway se poprvé představují veřejnosti. Na výstavě EICMA v Miláně vzbuzují nové modely s klasickými i zcela revolučními hybridními pohony mimořádnou pozornost.

2020 – Oficiálním zástupcem offroadové divize Segway pro Českou a Slovenskou republiku se stává společnost Segway Powersports s.r.o.

2021 – Modelové řady Snarler, Fugleman a Villain přicházejí na český trh.

Více informací na: www.segwaypowersports.cz

reklama


reklama


reklama