Skip to content
reklama


Motokrosař století Jaroslav Falta obdržel státní vyznamenání prezidenta republiky!

Motokrosař století Jaroslav Falta obdržel státní vyznamenání prezidenta republiky!

Motokrosař století Jaroslav Falta obdržel státní vyznamenání prezidenta republiky!

 

Jaroslav Falta, motokrosový závodník, který byl v anketě zvolen nejlepším českým motokrosařem 20. století, obdržel od prezidenta republiky u příležitosti řádového dne 28. října 2020 státní vyznamenání, Medaili za zásluhy. Oznámil to dnes Pražský hrad na svých webových stránkách. Vzhledem k aktuální situaci prezident republiky udělí a propůjčí státní vyznamenání v řádovém dni 28. října 2021.

Během své sportovní kariéry dokázal Jaroslav Falta šestnáctkrát vystoupat na nejlepší stupínek v závodech mistrovství světa motokrosu ve třídě 250 cc, tehdejší královské disciplíny. Za deset let účasti ve světovém šampionátu se umístil osmkrát v nejlepší desítce, třikrát byl na prvním místě průběžného pořadí. V roce 1974 vybojoval navzdory nefér jednání sovětských jezdců titul mistra světa, o který později za přispění politiky a hlavně kvůli zbabělému jednání československých svazarmovských funkcionářů přišel. V motokrosové historii zůstává nesmazatelně zapsaný i přesto, že ho o světový titul připravil Rus Gennadij Mojsejev. Celý motokrosový svět však zná a uznává jen jediného mistra světa z roku 1974 – Jaroslava Faltu!

„Je to po těch letech obrovská satisfakce. Vyznamenání si moc vážím a děkuji za něj, vím, že návrh už byl podán letos počtvrté, a konečně to vyšlo. Já bych toto ocenění přál v příštích letech klukům ze Šestidenní, byli jsme jedna parta. A soutěžáci to měli daleko složitější, copak my, odjeli jsme dva závody a byl konec, ale oni na trati strávili šest dnů. Jména jako Mašita, Češpiva, Fojtík, Čížek, to jsou závodníci, kteří byli opakovaně nejlepší na světě a státní vyznamenání si určitě zaslouží!“ komentoval dnes večer se skromností sobě vlastní Jaroslav Falta.

„Autoklub České republiky opakovaně usiloval o státní vyznamenání pro Jaroslava Faltu, i vzhledem k historickým souvislostem, kdy kvůli tehdejším poměrům přišel o titul mistra světa. Pro nás je Jaroslav Falta osobnost motokrosu číslo jedna a uznání jsme mu vyjádřili nejvyšším vyznamenáním Autoklubu ČR, Granátovým lvem. Jsem opravdu rád, že prezident republiky ocenil zásluhy Jaroslava Falty pro naši republiku a udělil mu státní vyznamenání,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR, od něhož Jaroslav Falta dnes večer přijal první gratulaci.

Text a foto: TZ

reklama


reklama


reklama