Skip to content
reklama


Český Krumlov se opět promění v obrovský fotoateliér

Český Krumlov se opět promění v obrovský fotoateliér

OAFF_Logo_positive_Black-page-001

Nejen motorkami živ je člověk a navíc skoro všechno jde s motorkami spojit ;-). Přinášíme proto tip na výlet pro ty, co kromě jedné stopy mají rádi i focení. Tento víkend ožije Český Krumlov druhým ročníkem Open Air Foto Festivalu.

 

 

Český Krumlov se opět promění v obrovský fotoateliér

Ve dnech 5. až 7. června budou v ulicích Českého Krumlova k vidění davy nadšenců s fotoaparátem v rukách. Nepůjde však o běžné turisty, nýbrž o účastníky již druhého ročníku Open Air Foto Festivalu. Svůj talent prověří pod dohledem zkušených českých a zahraničních profesionálů mladí umělci i amatéři. A to v nejatraktivnějších lokacích, které Český Krumlov nabízí, ale i v zákoutích, kam se běžný návštěvník nedostane.

„Český Krumlov jako kulisa našemu festivalu náramně vyhovuje. Po zkušenostech z loňského ročníku jsme se proto rozhodli znovu využít osvědčené lokace města, které obohatíme i o nové a velmi fotogenické prostory. Věřím, že atraktivní prostředí ve spojení s uměním, a to nejen fotografickým, vytvoří nezapomenutelnou kulisu pro všechny účastníky a dá vyniknout jak samotným uměleckým dílům, tak i zdejšímu prostředí, do něhož budou zasazena,“ říká Martina Ptáčková, ředitelka Open Air Foto Festivalu.

foto

Téměř dvacítka vybraných lokací v centru města se stane nedílnou součástí festivalu, který letos ovládne téma Člověk a závislost. Prostory SUPŠ sv. Anežky České už jen vstupem na školní zahradu plnou soch a uměleckých instalací evokují uměleckou tvořivost. Právě zde se uskuteční řada výstav, projekcí či zajímavých workshopů světoznámých umělců z České republiky i zahraničí, jako jsou Robert Vano, Tereza z Davle či Jan Pohribný. Klub City Lounge znovu poslouží glamour fotografiím. V Městském divadle budou korunováni vítězové soutěží ART ROOM, Photo Award či Fotograf roku 2014 časopisu Foto Video. Tak trochu zanedbaný a industriální prostor Ukradené galerie s nádechem mystéria poslouží temné kráse shibari neboli japonského bondážování v produkci studia Hell s výtečnou výstavou Petra Jedináka.

Prokyšově sále bude hlavním tématem festivalu královský žánr – akt. V sobotu 6. června zde proběhne i beseda a workshop s londýnským fashion a street fotografem Alexem Lambrechtsem. Industriály v Hradební, dvě lokace bývalého skladu lodí představí část finálových fotogenických děl soutěže ART ROOM, v Kině Luna se uskuteční Setkání Fotoklubů, Museum Fotoateliér Seidel nabídne speciální interaktivní prohlídky, přednášky a především portrét. V proslulé Synagoze se uskuteční mimo jiné výstava cestovatelky Lenky Klicperové. Krásu pouličních sportů, jako je sk8, slackline nebo breakdance bude možné zachytit v Městském parku, o romantickou stránku se postará molo na Vltavě a další zákoutí u vody zvané Myší díra pro změnu poslouží jako kulisa svatebnímu obřadu. „A samozřejmě je tu ještě historické centrum, které budou po celý víkend okupovat kejklíři, žongléři a akrobaté. Umění tedy doslova ožije v ulicích Českého Krumlova a i běžní návštěvníci města se tak vlastně stanou přímými účastníky festivalu,“ dodává Martina Ptáčková.

Festival vychovává profesionály

Festivalové téma Člověk a závislost se promítne i do soutěže mladých talentovaných studentů ze středních a vyšších uměleckých škol z České republiky i Slovenska. Unikátní díla se představí v rámci soutěže ART ROOM, odborná porota rozhodne o vítězi mezi autory čtrnácti fotogenických děl. Na jejich dokumentaci během festivalu se zaměří známý fotograf Roman Vondrouš, jeho snímky se poté stanou součástí putovní Konfrontační výstavy ve vybraných českých a slovenských galeriích.

Atraktivní program nabídne přednášky i výstavy

Třídenní festival, kde návštěvníci nejsou jen pasivními diváky, ale jsou vtaženi do děje a doslova obklopeni uměním, do Českého Krumlova přitáhne řadu zvučných jmen. Festival zahájí světově proslulý fotograf Robert Vano se svým premiérovým workhopem Dva (žánry) v jednom (dni). Focení aktů a glamour představí Tereza z Davle,  která udělala pro OAFF výjimku a podnikne letos jediný veřejný workshop. Svou přednášku na téma cestovatelské fotografie bude mít i Ondřej Neff. Žánr fashion bude pod taktovkou Lukáše Dvořáka, glamour povede Filip Matušinský. Lidské tělo v pohybu budete mít možnost fotografovat s věhlasnou Tamarou SofiG Černou. Kouzla kyanotypie vám odtajní Gabriela Kolčavová, dobový portrét představí Štěpánka Stein. Jak se pracuje se světlem, ukáže Jan Pohribný, nebude chybět ani letecká fotografie Libora Sváčka, beseda cestovatelky Lenky Klicperové nebo škola stylingu se Stanem Steinerem. Ze zahraničních hostů se návštěvníkům představí britský streetový fotograf světového věhlasu Alex Lambrechts, Daria Ilow z Polska či Nadia Norskott z Norska. Z projekcí stojí za zmínku X-photographers, Czech Press Photo, představení mladých česko-slovenských talentů či projekce českých a slovenských vysokých škol s fotografickým oborem.

Kompletní program a další informace o Open Air Foto Festivalu naleznete na www.foto-festival.cz.

Text a foto: TZ

reklama


reklama


reklama