Skip to content
reklama


Dvojice k pohledání – Segway Fugleman UT10E a UT10X

Dvojice k pohledání – Segway Fugleman UT10E a UT10X

Text: Jana Kolací, Foto: Ivan "Scoob" Bezděk
Text: Jana Kolací, Foto: Ivan "Scoob" Bezděk
Text: Jana Kolací, Foto: Ivan "Scoob" Bezděk

Po svém loňském debutu u nás, si značka Segway  poměrně rychle získala početnou fanouškovskou základnu. Není se čemu divit, protože přichází hned s několika specifickými prvky, které jinde nenajdete.

Dneska si představíme dvojici z řady UTV a to Fugleman UT10E a UT10X. Není to nijak složité. Technická základ je stejný, změny jsou pouze ve výbavě. UT10 E má místo pevných dveří odnímatelné bezpečnostní sítě a elektrický naviják 3000 lbs. Dalším rozdílem je absence dotykového displeje a chybí i systém Beadlock na kolech.

Líbivý i praktický

Vzhledově je jasný charakter, který se nese celá řada Segway. Použití kontrastních barev nebo čistě černá varianta, elegantní linka s příměsí účelnosti a kompaktní celkový dojem. Design je vždycky čistě individuální parametr – co se líbí jednomu, druhý bude zarytě odmítat. Ovšem ani šmrncovní design neubral nic na praktičnosti. Snižující se přední část UTV poskytuje lepší zorný úhel, vysoko posazené šasi dodává příjemnou světlou výšku 32 cm a zadní sklopná korba, inspirovaná pickupy si zachovává svoji praktickou využitelnost, i když zrovna tady trošku chybí možnost sklopit bočnice a rozšířit si tak nákladový prostor, což některé jiné UTV mají. Zadní část samozřejmě zůstává otevíratelná. Samotné rozměry zadní korby jsou 130 cm x 92 cm x 29 cm a nosnost je 350 kg. Uvnitř prostoru najdeme i praktické úchyty s oky, pro zajištění nákladu. Zadní nárazník kromě své ochranné funkce můžete využít i jako stupátko (jak napovídá středová část osazená tvrzeným plastem se vzorkem, aby vám neklouzaly nohy).

Kokpit a konektivita

V prostorném kokpitu najdeme trojici lehce tvarovaných sedadel z na první pohled dobře omyvatelného materiálu. Sedadlo řidiče je posuvné a volant nastavitelný. Středová opěradlo lze sklopit a vytvoří tak další užitnou plochu. Příjemnými detaily uvnitř kokpitu jsou i na pevno umístěný držák na pití, několik otevřených úložných prostor na drobnosti a uzavíratelná přední schránka před sedačkou spolujezdce – jako v autě. TFT digitální přístrojovka poskytuje veškeré běžné údaje o stroji a je dobře čitelná. Uprostřed palubní desky je desetipalcová dotyková obrazovka (UT10X), která kromě hezkého úvodního videa nabízí i maximální využití funkcí, které můžete využít díky systému  Smart Commanding Systému. Díky mobilní aplikaci Segway Powersport si ve svém chytrém telefonu můžete nastavit velké množství parametrů a UTV tak dokonale ovládáte. Nastavit lze například posilovač řízení (3 stupně), uzamknout nebo naopak odemknout svoje vozidlo i bez klíče, nebo určit maximální rychlostní limit. Nechybí ani funkce automatického nouzového volání, zobrazování map, volání atd.. Veškeré údaje o jízdě můžete sledovat v reálném čase a navíc zůstávají uložené v aplikaci, takže se na ně můžete podívat i zpětně a data o jízdě si vyhodnocovat. K tomu máte k dispozici několik přehledných grafů. Je celkem zábava porovnávat parametry jízdy, když se v řízení střídáte dva. Z praktického hlediska je to ideální pomocník, pokud se někde v kopcích ztratíte. Jakmile se připojíte, víte, kde jste a kudy nejlépe do cíle.

Útroby a jízda

Oba Fuglemani jsou pohánění benzínovým dvouválcovým agregátem DOHC ve čtyřdobém taktu s elektronickým vstřikováním paliva a chlazením prostřednictvím kapaliny, písty jsou chlazené olejem. Díky dvojitému chlazení tak zůstává motor v optimální teplotě i v extrémních podmínkách. Výkonem se dostává až na 105 HP a dosáhne točivého momentu 93,5 Nm. Masivní tuhý rám je vyrobený z vysoce odolné chrom-molybdenové oceli, stejně jako všechny další nosné komponenty pérování. Pro maximální pohodlí posádky je podvozek Fuglemana vybaven nezávislým zavěšením všech kol s duálními A-rameny. Stejně tak k maximálnímu pohodlí přispívá třístupňový posilovač řízení, který pracuje zcela automaticky, pokud si ho sami nenastavíte jinak. Fuglemani dále disponují elektricky přepínatelným pohonem 2×4 a 4×4 včetně elektrické uzávěrky předního diferenciálu.

Plná výbava v ceně

V plně vybavené verzi –  Fugleman UT10 X  – dostanete toto: neobvykle silný elektrický naviják 4 500 lbs, inteligentní elektrický posilovač řízení, TFT digitální displej, Smart Commanding Systém (TBOX), dotykovou obrazovku 10,4“, tažné zařízení, nastavitelný volant, anatomicky tvarovaná sedadla s hlavovou opěrkou, tříbodové bezpečnostní pásy, přední a zadní ochranný rám, pevné boční dveře, pevnou střechu, velkou sklopnou korbu, hliníkové 14“ disky se systémem Beadlock, přední ochranné poloviční plexi.

Základní verze – Fugleman UT 10 E – nabízí toto: elektrický naviják 3500lbs, inteligentní elektrický posilovač řízení, TFT digitální přístrojová deska, Smart Commanding Systém (TBOX), tažné zařízení, nastavitelný volant, anatomicky tvarovaná sedadla s hlavovou opěrkou, tříbodové pásy, přední ochranný rám, zadní ochranný rám, bezpečnostní sítě na straně řidiče i spolujezdce, pevná střecha, velká klopná korba, 14“ hliníkové disky, poloviční čelní plexi. Více info včetně aktuálních cen najdete na https://www.segwaypowersports.cz/

reklama


reklama


reklama