Skip to content
reklama


Porucha motoru zastavila smolaře Kubienu

Porucha motoru zastavila smolaře Kubienu

Engel dál stoupá pořadím. Porucha motoru zastavila smolaře Kubienu.

Tři dakarské rallye se Kubiena pokoušel překonat smůlu a technické problémy, které jej provázely a pokaždé vyřadily už v první třetině závodu. Letos tomu měla pomoct nová čtyřkolka Yamaha Raptor, která byla postavena z komponentů, kterými disponují ti nejlepší závodníci. Bohužel ani to nestačilo a jezdec týmu Orion – Moto Racing Group byl nucen zastavit už na 45. kilometru 3. etapy. „Přišla nám zpráva, že Tomáš stojí a má problém s motorem. Říkal, že z toho teče olej a je prasklý karter.“ Obavy se naplnily a Kubienova Yamaha byla odtažena zpět do bivaku. „V tuto chvíli se pokusíme sehnat náhradní motor a pak se uvidí. Pokud se nám to povede, využili bychom žolíka a Tomáše vrátili do závodu. I když bez šance na výsledek..“, dodal manager týmu Ervín Krajčovič. Využití tzv.žolíka je nová možnost, jak se vrátit do závodu a alespoň dokončit závod mimo pořadí a tím najet potřebné kilometry. Sehnat nový motor je však v Saudské Arábii problém a tak uvidíme, zda se Kubiena postaví zpět na start, nebo i letošní Dakar ukončí už na samotném začátku.

 

Na opačné straně výsledkových listin se pohybují oba motorkáři českého týmu. Milan zažívá nejlepší začátek slavné rallye ve své kariéře a od začátku bojuje o umístění mezi nejlepšími dvaceti motorkáři. Po třetí etapě se opět posunul o pár pozic výš a nyní je z toho 22. pozice v celkovém hodnocení. „Dneska to bylo dlouhé a náročné. Etapa byla rozdělena na tři části. V té první jsme vyjeli do nějakých 1200 m.n.m. v horách. Tam se mi jelo dobře, chvílemi to bylo i dost rychlé a chytil jsem se dobré skupinky, kterou jsem také chvíli vedl a navigoval. Vše mi navazovalo, dostával jsem se do tempa a měl jsem z toho radost. Po tankovačce jsme se dostali do třetí části, která měřila asi 100 km a na 54 bodě organizátoři nejspíš udělali chybu a dali tam jeden bod, který byl nahoře na skále a nemohl jsem se tam dostat. Zabralo mi to spoustu času. Uvidíme, jestli ho nakonec nezruší.“ Nejlepší český závodník narážel na místo, které organizátoři později vyřadili z klasifikace etapy, jelikož tento problém měli v podstatě všichni závodnici. Engel tak zakončil etapu na výborném dvacátém místě.

V boji o nejlepšího nováčka letošního dakarského ročníku zatím tahá za nejkratší provaz. Jihočeský rodák a závodník Orion – Moto Racing Group týmu se při své premiéře zlepšuje každou etapou. V dnešní 489 kilometrů dlouhé etapě se od začátku do konce stabilně pohyboval kolem 25. místa a sváděl přímý souboj se svým konkurentem v boji o nováčka roku britským závodníkem McCanneyem. Dnes tento boj vyhrál o rovné dvě minuty a etapu dojel do cíle na 23. místě. V celkovém hodnocení se posunul už na 26. pozici, což je na nováčka v tomto světě dálkové rallye obdivuhodný výsledek. „Musím říct, že jsem si opravdu dnes máknul. Pereme se o čelo v kategorii nováčku s jedním z továrních jezdců z Yamahy a několikrát jsme se na trati dokonce předjeli. Je to ale Dakar a já vím, že se nevyhrává v jedné etapě, nebo jedním předjetím jako motocross. Ale každý z nás chce ukrojit alespoň vteřinu dolů. Jsme však teprve ve třetí etapě a já budu dělat maximum proto, abych dojel a splatit důvěru všem lidem, co mi jí dali, týmu, partnerům a všem fanouškům.“ Oba závodníci Orion – Moto Racing Group jsou nyní v elitní třicítce celkového hodnocení.

Zítra je čeká čtvrtá etapa o celkové délce 676 kilometrů. Z toho bude 453 měřených, během kterých by měli vystoupat až do 1500 m.n.m. Čekat by je měl písek, ale i kamení, na které organizátoři upozorňovali už dopředu.

Text a foto: TZ

reklama


reklama


reklama