Skip to content
reklama


Husqvarna oficiálně odhalila svou endurovou řadu pro rok 2017

Husqvarna oficiálně odhalila svou endurovou řadu pro rok 2017

Husqvarna v pondělí ve švédském městě Huskvarna oficiálně odhalila kompletní modelovou řadu enduro motocyklů pro rok 2017.

Pro rok 2017 byl každý endurový stroj od Husqvarny kompletně od základu přepracován. Motocykly používají nejmodernější technické vymoženosti a v oblasti ovladatelnosti, výkonu, hmotnosti a vzhledu nastavují pomyslnou laťku pro konkurenci opravdu vysoko.

Nově představené modely se vyznačují zcela novým designem, nižší hmotností a výbornou ovladatelností. Husqvarna nabízí pro rok 2017 modely TX 125, TE 250 a 300 2T a FE 250, 350, 450 a 501 4T, které zaručují tu nejlepší fuknčnost.

FE 250_FE 350 2017 Engine

Všechny modely dostaly pro rok 2017 zcela nové, lehčí a kompaktnější motory a navíc 4T řada je vybavena standardně zcela novým systémem kontroly trakce. Motory jsou uloženy ve zcela nových rámech a zaručují nejlepší výkonnost ve svých třídách.

Nové modely jsou navrženy tak, aby zářily ve všech podmínkách a zaručily jezdci zcela nový požitek z jízdy.

Hlavní úpravy na podvozku

Endurové modely mají pro rok 2017 zcela nové rámy, které zajišťují větší pohodlí pro jezdce, ale také mu dodávají více jistoty. Nové rámy se vyznačují o 20% vyšší torzní tuhostí, zatímco podélná tuhost je nyní o 30% nižší, což by mělo vést k lepší absorpci nárazů.

Pro Husqvarnu zůstává unikátní kompozitová podsedlovka, která byla přepracována, aby pasovala na nový rám. Podsedlovka je z 30% vyrobena z carbonu a je o 1 kg lehčí než na loňských modelech. Všechny modely pro rok 2017 mají CNC obráběné brýle přední vidlice s offsetem 22 mm. Podvozek doplňuje také nová kyvná vidlice, která je přepracována také v zadní části pro snadnější viditelnost rysky sloužící k napínání řetězu.

Nová je také přední vidlice WP Xplor 48. Zcela nová vidlice má v každé noze pružinu a oddělené nastavení komprese v jedné noze a útlumu ve druhé noze, všechno nastavení, stejně jako předěpětí pružiny se nastavuje pohodlně shora. Zadní odpružení zajišťuje nový centrální tlumič WP s přepákováním, který je o 0.36 kg lehčí než tlumič na předchozím modelu.

Enduro 2017 Fork

Nové Husqvarny jsou vybaveny novými stupačkami, které zamezují zanesení tohoto prostoru bahnem a zaseknutí stupaček, navíc jsou také uchyceny o 6 mm výše než u MX modelů. Motocykly jsou osazeny novými ODI lock-on gripy a u 4T modelů plynovou rukojetí, která umožňuje volbou pro „delší a kratší“ chod plynové rukojeti.

Vysoce kvalitní brzdy Brembo v kombinaci s kotoučemi GSK zaručují špičkovou brzdnou sílu. Zadní brzdič dostal nový pístek a o 10 mm delší pedál zadní brzdy.

Přepracovaný je také airbox, který je navržen pro zajištění maximálního přísunu vzduchu, při zachování ochranné funkce proti nasátí nečistot. Nová klec filtru zajišťuje ještě snadnější výměnu filtru než v minulosti.

Nový moderní design je doplněn barvenou kombinací modrá + žlutá, kde společnost bere inspiraci ze svých švédských kořenů.

Zcela nové 2T stroje

Od lehčí TX 125 až po TE 300 přináší enduro modely od Husqvarny pro rok 2017 zcela novou éru. Každý motor byl od základu přepracován. Motory jsou lehčí a kompaktnější a navrženy s důrazem na centralizaci hmoty. V motorech jsou nové písty, válce a klikové hřídele jsou nově doplněny vyvažovacími hřídelemi, což značně pomohlo snížit vibrace.

Nové jsou také 38 mm karburátory Mikuni TMX, které zajisťují plnyulý průběh motoru a jsou méně citlivé na změny teplot a nadmořské výšky.

TE 250_TE 300 2017 Engine

Velkou změnou je také nové umístění elektrického startéru, který je nyní umístěn pod motorem, kde je dobře chráněný. Tento systém může být po dokoupení z příplatkového sortimentu Husqvarna domonotován na model TX 125.

TX 125 má zcela nový výfukový systém, který je navržen tak, aby podpořil nový motor k nejlepšímu výkonu. Ostatní TE modely mají nová kolena výfuku, která by měla zajistit vyšší odolnost.

TX 125 má také zcela novou převodovku. Všechny zmíněné úpravy pomohly k razantnímu úbytku hmotnosti u všech 2T modelů pro rok 2017.

Husqvarna MY17 TE 250 Studio

4T řada dosahující zcela nových výšin

Pro rok 2017 má 4T řada nové motory, které dosahují nových standardů co se výkonnosti i výdrže týče. Nové motory jsou opět lehčí a kompaktnější a zajišťují plynulou a příjemnou dodávku výkonu. Nově jsou 4T modely v základu vybaveny systémem kontroly trakce, který nabízí jezdci možnost dalšího nastavení v závislosti na podmínkách trati a preferencích každého jezdce.

Změnami v oblasti motoru se podařilo vývojářům dosáhnout nejen zvýšení výkonu, ale také zlepšení ovladatelnosti motocyklů. Nové FE modely pro rok 2017 dostaly nové hlavy válců, válce a nové klikové hřídele, což by mělo zajistit optimální výdrž s dlouhým servisním intervalem.

Řídící jednotka od společnosti Keihin byla navržena tak, aby byla menší, lehčí a hlavně rychlejší při zpracovávání dat. Jednotka poskytuje výběr palivových map, které se mění pomocí přepínače na řídítkách, kde se také zapíná a vypíná kontrola trakce.

Map Switch  2017

Všechny 4T modely dostaly nové výfukové svody a kratší koncovky výfuků, které jsou nyní o 50 mm blíže k motoru. Nové převodovky mají také snímač převodového stupně, který v závislosti na zařazené rychlosti upravuje nastavení řídící jednotky pro každý převodový stupeň.

U všech nových motorů z řady FE se povedlo znatelně snížit váhu, když úspora hmotnosti se pohybuje dle jednotlivých modelů v rozmezí 0.7 – 1.7 kg.

Husqvarna MY17 FE 350 Studio

Text a foto: TZ

reklama


reklama


reklama