Skip to content

Dakar 2019 – 8. etapa v MRG teamu – San Juan de Marcona -> Pisco

Český motorkář Engel celkově už na 16. místě

Po včerejší etapě se většina jezdců závodících v popředí ve svých kategoriích vrátila do bivaku nezvykle brzy. V podstatě už kolem poledne byl zpět i Engel, který skončil 23. a tak měl poměrně dost času na regeneraci a přípravu roadbooku na 8. etapu Dakarské rally. Stejně jako v pondělí, také po úterní 8. etapě to měli závodnicí z cíle do bivaku jen pár kilometrů, což je velká výhoda letošního ročníku, tohoto nejslavnějšího dálkového závodu. Ráno před startem měli jezdci přeci jen malou rozcvičku v podobě 207 přejezdových kilometrů a Engel opouštěl bivak v 5:43 ráno. Jeho týmová parťačka Roučková měla na spánek o něco déle a bivak v San Juan de Marcona opustila ve svém Can-Am Maverick X RS v 7:56.

Engel, kterému se poslední dny vyvedli a průběžným pořadím se před 8. etapou posunul až do top 20, měl vzhledem k menším časovým rozestupům šanci posunout se ještě výš průběžným pořadím. Od startu se ale pohyboval kolem 25. pozice. Jak je zvykem Engela, postupně se během etapy dostává dopředu a jinak tomu nebylo ani tentokrát. „Jelo se mi dobře, začátek byl vlažnější, ale postupně jsem chytal tempo. Ke konci jsme se na trati potkali s Laiou Sainz, Tomiczekem a Honzou Brabcem. Laia nám trochu poodjela a s Honzou jsme se rozdělili při hledání WP. Nakonec jsem ho našel docela rychle a dojel do cíle jako 21., pokud se ještě něco nezmění, ale penalizaci bych dostat neměl.“ řekl Engel těsně po cíli. Nakonec z toho 21. místo opravdu bylo. Navíc v této etapě porazil také polského závodníka Tomiczeka a když k tomu připočítáme pár výpadků jeho soupeřů, je z toho průběžně po osmi závodních dnech výborné 16. místo! Zároveň dodává, „ještě ale nic neslavíme, to určitě ne. Jsme poučeni z předchozích let, kdy se mi vždy po něčem dobrém, stalo něco špatného. Do cíle je to ještě daleko. Já ani můj tým Moto Racing Group nic nepodceňujeme.“

V letošním Dakaru nás ještě čekají dvě etapy. Hned ta zítřejší má být čistě v dunách, což znamená, že zabrat dostanou jak závodníci, tak především technika, která letos v Jižní Americe trpí víc než obvykle. Jemný písek fesh fesh, který se dostal mnoha závodníkům až do jejich motorů, čímž je vyřadil, bude postrachem všech závodníků a závodnic, do posledních metrů Dakarského rally.