Skip to content

Přilby LS2 vyhrály Dakar

Rally Dakar 2015 znamenal další vynikající úspěch pro španělské přilby LS2. Španělský jezdec továrního týmu Red Bull KTM, Marc Coma, vyhrál v přilbě LS2 MX456 kategorii motocyklů. Pro Comu je to již jeho páté dakarské vítězství v tomto nejtěžším závodě světa, přilby LS2 triumfovaly v této extrémní rallye podruhé - v roce 2013 získal pro přilby LS2 vítězství další vynikající jezdec Cyril Despres.

Rally Dakar 2015 znamenal další vynikající úspěch pro španělské přilby LS2. Španělský jezdec továrního týmu Red Bull KTM, Marc Coma, vyhrál v přilbě LS2 MX456 kategorii motocyklů. Pro Comu je to již jeho páté dakarské vítězství v tomto nejtěžším závodě světa, přilby LS2 triumfovaly v této extrémní rallye podruhé – v roce 2013 získal pro přilby LS2 vítězství další vynikající jezdec Cyril Despres.

blato-030-001

Do letošní poslední 13. etapy nastupoval Marc Coma se 17minutovým náskokem před druhým Paulem Goncalvesem na Hondě. Kvůli silnému dešti, který tuto závěrečnou etapu udělal pro motocyklisty téměř nesjízdnou, však byl závod zastaven již na CP2 a zde také byly vyhlášeny konečné výsledky. Svým pátým vítězstvím vyrovnal Marc Coma počet vítězství Cyrila Desprese, předloňského vítěze Dakaru, také v přilbě LS2. Cesta Marca Comy k letošnímu vítězství přitom vůbec nebyla jednoduchá. Od startu sváděl těžké souboje na špici se svým krajanem Joanem Barredou Bortem, ale již od 5. etapy, ve které zvítězil, začal zároveň náskok Barredy stahovat. Ve dvou maratónských etapách pak strategicky zvolil jízdu s rozmyslem a opatrností. Přesto v první musel řešit problémy s rozpadající se pneumatikou, ve druhé pak jel tak, aby hlavně bezpečně dovezl svůj stroj KTM 450 RALLY do etapového cíle přes solné pláně Bolívie v deštivém a chladném počasí. Právě solné pláně pro mnoho jezdců znamenaly definitivní konec, buď kvůli pádu na zrádném, rychlém a kluzkém povrchu, nebo kvůli soli, která zastavovala motory, dostávala se do sání, do elektroinstalace, ucpávala chladiče, výfuky, ničila přední vidlice.

blato-030-002

Marc Coma: „Jsem šťastný a hrdý. Letošní Dakar byl mimořádně vyčerpávající. Museli jsme překonávat problémy už druhý den, což nás trochu zpomalilo. Od té chvíle jsme museli změnit strategii a trochu více tlačit, abychom najeli ztracený čas. Věděli jsme, že dvě maratonské etapy budou klíčové, a také byly. Chci poděkovat svému týmu, našim sponzorům a všem lidem kolem nás. Joan Barreda a Paolo Goncalves byli těžcí soupeři, úroveň závodu vysoká, a tím je vítězství o to cennější.

Letošní Dakar znamenal pro jezdce i techniku skutečně mimořádnou zátěž. Lidé i stroje musely fungovat v prostředí, kdy teploty na jednu stranu atakovaly hranici 50 stupňů Celsia, na druhou stranu vysoké nadmořské výšky až 4.800 metrů znamenaly teploty pod nulou. Účastníky navíc čekal prach, feš-feš, písečné duny, déšť, horko, zima, nepřízeň počasí, těžké bláto i krupobití. A i v těchto podmínkách přilby LS2 obstály.

blato-030-003

V přilbách LS2 absolvovalo letošní Dakar více než 70 jezdců z 20 zemí. Výsledkem bylo 1. místo v kategorii motocyklů s Marcem Comou a 6. místo Rubena Farii, 2. místo Jeremiáše Gonzalese Ferioliho v kategorii čtyřkolek – teprve 19letého Argentince na Yamaze 700 Raptor, a 2. místo švédského jezdce Thomase Berglunda v kategorii Malle-Moto vypsané pro jezdce bez servisního doprovodu. Vítězství na Rallye Dakar 2015 je dalším potvrzením kvality a rostoucí prestiže přileb LS2.