fbpx

Motorky a všechno
co k nim patří!

Objednej si domů jednotlivé vydání Motorbike!

Více informací o aktuálním čísle zde.

 

více

Ztrácel se v poušti a odmítl vrtulník

Ztrácel se v poušti a odmítl vrtulník. Čtyřkolař Tůma po strastiplné cestě na Dakaru pokračuje!

Po sérii defektů přišla největší komplikace. Zdeňku Tůmovi se na čtyřkolce rozbila spojka a šest hodin se pomalou rychlostí plahočil pouští do cíle páteční etapy. Jezdec z týmu BARTH Racing nakonec pokračuje na Rallye Dakar dál, v celkovém pořadí drží 12. místo. „Byli jsme za prezidentem organizátorů a mám jeho svolení. Do zítřejší etapy mohu odstartovat v rámci hlavní soutěže. Moc mě to těší, chci bojovat až do samotného konce,“ prohlásil Tůma, který dostal penalizaci 3 hodiny a 20 minut za neprojetí devíti waintpointů v 6. etapě.  

Užíval si jízdu na arabských dunách, usiloval o umístění v top deset… Jenže asi sedmdesát kilometrů před cílem ho výrazně zbrzdily technické problémy. Zdeněk Tůma nemohl zařadit rychlost, odešla mu spojka. Motor se snažil opravit, nešlo to. A tak nasedl na svoji čtyřkolku a do bivaku v Rijádu se musel doslova doplazit. „V terénu jsem mohl jet maximálně rychlostí 40 km/h, na silnici pak šedesátkou. Duny jsem zdolat nemohl, musel jsem je objíždět. Devadesát kilometrů mi trvalo ujet šest hodin,“ popisoval těžkosti Tůma.

VIDEO ze 6. etapy: https://www.youtube.com/watch?v=Fr1JmnJc6ZU

Z pouště v Saúdské Arábii se však dokázal dostat, často se na cestu ptal místních lidí. „Potkával jsem hlavně pastevce. Jeden z nich mi poradil, ať jedu tímto směrem šedesát kilometrů a narazím na dálnici,“ dodal Tůma, který v poušti bloudil ve tmě. „Naštěstí byl zvláštní úplněk měsíce, bylo celkem vidět. Občas mi pomohla také světla od aut v dálce. Při té pomalé jízdě jsem se stačil kochat krajinou, co také jiného dělat.“

Závodník z týmu BARTH Racing si však konec v soutěži nepřipouštěl. Nezviklala ho ani nabídnutá pomoc od organizátorů. „Přistál u mě vrtulník a říkali, že mě do bivaku hodí. Odmítl jsem. Znamenalo by to konec v soutěži. Tohle je přeci Dakar, někdy se prostě musí trpět. Jsem rád, že jsem se do bivaku po několika hodinách dobelhal. Byla to jedna z nejtěžších zkoušek mé závodní kariéry,“ doplnil Tůma, který je na svém třetím ročníku Rally Dakar.

Po dojezdu do cíle ho chtěli organizátoři vyloučit. Prezident pořadatelské společnosti ASO prozkoumal ale podrobně trasu, kterou Tůma v páteční etapě absolvoval, a nakonec souhlasil s pokračováním českého závodníka v soutěži. „Nabral jsem sice velkou ztrátu a ještě mi dají penalizace. Zatím ani nevím, na jakém jsem místě. Už to nebude o dobrém výsledku, rozhodně chci Dakar ale dokončit,“ tvrdil Tůma během sobotního volného dne. Do zítřejší etapy by už čtyřkolka měla být opravená.

 

Zdeněk Tůma na Rallye Dakar

6.etapa: 21. místo

Celkově: 12. místo

Text a foto: TZ

Produkce/ asistent

Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz

Obchod / marketing/ inzerce

Jana Kolací
Tel.: +420 724 986 502
jana@motorbike-czech.cz

Sídlo společnosti, fakturační adresa:

X Ray Media, s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4
147 00
Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz