Skip to content
reklama


TEST: Kawasaki ZZR 1400 Performance Sport

TEST: Kawasaki ZZR 1400 Performance Sport

Zelenočerný dostavník

Libor „Libabíba“ Kozinka

Stejně jako se po amerických prériích proháněly dřevěné dostavníky s postupně větším stádem koní a zvyšujícím se komfortem cestování, lze dnes s  nadsázkou říci i o tomto hypersportu ze země vycházejícího slunce, že se neustále vyvíjí. A jak je na tom tato legenda mezi motocykly dnes? Na to jsme byli zvědaví i my.

 

Stále je co měnit

I když se může na první pohled zdá, že není již co měnit, Kawasaki u tohoto modelu jasně dokazuje, že čas a vývoj prostě nezastavíš. Proto se konstruktéři zavřeli do kanceláří a posunuli stávající královnu, ověnčenou titulem „Nejrychlejší sériově vyráběný motocykl na světě“, zase o pořádný krok kupředu proti konkurenci, mezi kterou je tou největší Suzuki Haybusa. Tu jsme v testu vloni a protože pro letošek se na ní nic neměnilo, můžeme oba stroje i porovnat.

jkm_5394

Sedám na motocykl a zase si připadám jako v nějakém letadle. Po otočení klíčkem se na mě rozzáří velký digitální displej a přeblikne do standardního nastavení. Hodnoty jsou čitelné v přímém letním slunci a nezdá se, že by se to mělo měnit i během jízdy. Přístrojovka ukazuje zařazenou rychlost, dojezd (který bude velmi zajímavým údajem, jelikož sedmnáctiapůl litrová nádrž není při krmení velkého srdce až tak bezedná), tripmaster, je zde ukazatel vnější teploty a teploty chladící kapaliny. Dále tu máme novou ikonku K-TRC, což je sériově montovaná kontrola trakce a ukazatel motorové mapy – buď písmeno F (Full power, kdy má motor plný výkonový potenciál) nebo L (Low power, kdy je motor uškrcen na 75 – 80% výkonu, což je cca jednostošedesát koníků). Po obou stranách displeje jsou nezbytné kontrolky a to celé navazuju na krásné analogové budíky, které svým bílým podsvícením evokují dostatečnou míru luxusu – svítí jen číslice a čárky. Co je zajímavé, je kontrolka ECO na palubní desce, která u takhle obrovského motoru spíše navozuje úsměv, protože tenhle mód má sloužit k úsporné jízdě a úspoře pohonných hmot.Takže, když svítí eco, tak spoříte. Celkový dojem z palubky na mě působí lépe než u konkurentky.

Na řídítkách jsou klasicky umístěné ovladače, nic složitého, v podstatě japonská klasika. Nově tvarované sedlo je jako když si sednete do gauče a společně s použitým materiálem potahu přispívá k dobrému pocitu při jízdě jakoukoliv rychlostí. I umístění stupaček je přesně tam, kde člověk potřebuje a ani při delším cestování vás nic nebolí.

Motor se lehce prohřál a řádím jedničku – řazení je přesné a jemné, na řadičku není vůbec potřeba vyvíjet nějaký velký tlak. Pouštím spojku, která je vybavená nově antihoppingovou spojkou v sérii a bez jakéhokoliv přidávání plynu zkouším, jak se tento velkoobjemový, vysokovýkonný motor rozhýbe bez přidání heftem na volnoběžné otáčky. A to je další překvapení, ten pocit je, jako když se rozjíždíte autem. Motor jen přede a plynule uvádí velký bajk do pohybu bez jakéhokoliv cukání či poskakování.

 jkm_5415

Motor a zase motor

Nejen Američané používají úsloví, že objem ničím nenahradíš a v Japonsku se to zřejmě doslechli, takže v továrně ladili, až naladili objem na 1441 kubíků a zvětšili zdvih motoru o celé 4mm – to vše společně přispívá k tomu, že motor má vyšší kroutící moment v celém spektru otáček a vyšší výkon ve středních a vysokých otáčkách. Což pěkně pocítíte po překročení 4000 otáček, kdy se motocykl citelně rozjede až na hranice červeného pole otáčkoměru. Rychlému zátahu motoru pomáhá i duální škrtící klapka, většina bajků má jednu na válec, ale konstruktéři Kawasaki implantovali srdci ZetZeteRku na jeden válec hned dvě. Jedny jsou spojeny přímo s rukojetí plynu a zbylé reagují společně s řídící jednotkou ECU a přesně regulují sání vzduchu. Při průchodu vzduchu zajišťují lepší účinnost spalování a lepší, lineární odezvu a dostatečný přísun výkonu v reakci na otočení plynového heftu. To vše je u tohoto modelu podpořeno pěkným brumlavým barytonem, linoucím se z titanových koncovek Akrapovič, které pomáhají zvyšovat výkon a snižovat celkovou váhu motocyklu. Komu by bylo tohle vše málo, může si nechat ještě přidat plných 10 koní díky úpravě Ram Air. Reakce motoru na každé otočení plynové rukojeti je přesná a hlavně kultivovaná jak při pomalejší jízdě po městě, tak i při plném otočení heftu, kdy ručička ukazatele rychlosti po kružnici doslova letí. Řazení je přesné a díky antihopingové spojce se vůbec nemusíme bát žádného bloknutí zadního kola při prudkém odřazování. Výkonový potenciál je tak veliký, že naší oblíbenou foto zatáčku zkouším jezdit na dvojku, trojku i čtyřku – jediné, co se mění, je poloha ručičky otáčkoměru, mírné otočení rukojeti znamená plynulé zrychlování bez nějakého cukání při jakékoliv zařazené rychlosti. A mohu říci, že ani při jízdě ve dvou v podstatě motor nepozná, že nejedete sám, ale společně s batůžkem. Dobře fungují i brzdy, přední s radiálními brzdiči Nissin, kousajícími do vyřezaných 310 mm velkých kotoučů -společně s upravenou radiální brzdou dávají dostatečnou kotvící sílu. Zadní dvoupístek taky není u tohoto typu motocyklu do počtu. Oba brzdové okruhy spolupracují společně se systémem ABS, jelikož systém K-ACT spojí oba okruhy.

 jkm_5383

Luxusní komfort

Majestátnost motocyklu je znát z každého pohledu. Metalická zelená společně s černou se krásně rozzářila v přímém červnovém slunci a dala vyniknout ladným tvarům upravené karotáže hlavně mohutným náfukům po obou stranách motocyklu. Ale vezmeme to od přední části, optimalizován byl tvar předního světlometu, plexi nese příznačný název Bubble screen, který i díky sympatickým otvorům zajišťuje větší ochranu před větrem ve vyšších rychlostech. Na dvou anténách jsou umístěna zpětná zrcátka, sice působí zvláštním dojmem, ale nabízí na hypersport nečekaný rozhled na dění za tvými zády. Detailům bylo opravdu věnováno hodně času, třeba víčko nádrže je lakováno rozdílnou barvou, okraj je stříbrný a střed černý, o upraveném sedle a dobře tvarově řešenými koncovkami už byla řeč, nový je i tvar zadní kapotáže, doplněné o dnes populární LED světlo. Když zrovna nepovezete svou drahou, která si bude hovět na pohodlném sedle a držet se velkorysých madel, můžete použít vysouvací háčky, dva pod předním sedlem, dva pod sedlem spolujezdce, a i díky nim připevnit zavazadlo. Samozřejmě pro cestování ve dvou lze motocykl doplnit o zavazadla z Kawasaki katalogu, kde je tohoto krom nich připraveno pro ZZR opravdu na výběr dost.

O dokonalé kopírování terénu se starají komponenty firmy Öhlins, přední plně stavitelná vidlice a nový zadní centrální tlumič TTX39, vyvinuté společně pouze pro tento motocykl. Centrální tlumič je vybaven patentovanou technologií s jedinečnou konstrukcí soustředných „Twin tube“ s pevným hlavním pístem. Jeho jediným úkolem je přesouvání oleje ve válci, komponenty generující tlumení jsou v horní části. Tato konstrukce umožnila snížení váhy a snižuje riziko kavitace. Možnost nastavení předpětí je pouze kolečkem na pravé straně motocyklu.

 jkm_5314

Královna

Svezení na tomto biku je opravdu nevšedním a velmi příjemným zážitkem, ať už díky jeho silnému enginu s hladkým průběhem výkonu či komfortnímu tlumení, které i přes své sportovní nastavení nabízí pořádnou míru pohodlí při jízdě po městě i při delší jízdě ve dvou. Ani jízda ve vyšších rychlostech po dálnici nezklame, naopak, motorka je velice stabilní a stále čitelná, i díky zesílené zadní vidlici a odlehčeným disků kol. U Kawasaki odvedli zase pořádný kus práce a stále si udržují slušný náskok. Při srovnání s „Busou“ musím uznat, že celkový pocit je zde o trochu lepší a více komfortnější, ZZR má určitě lepší průběh motoru, lepši komfort pro jezdce. Suzuki má zase více sportovnější look a o chloupek lepší nástup brzd. U obou motocyklů je až překvapivé, jak skvěle se i přes své rozměry ovládají při rychlých změnách směru, ale i tady zase o chloupek vede ZZR. Tak už nezbývá než najít potřebný budget a vyrazit do showroomu pro vyhlédnutý motocykl – jestliže jsi příznivcem této kategorie, těžko najdete něco lepšího.

jkm_5369 

Hodnocení:

+ síla a chod motoru

+ ergonomie

+ sedlo spolujezdce

– vyšší hmotnost

 

Motor

Kapalinou chlazený čtyřválec má o 4 mm delší zdvih než měl model předchozí a tím došlo i ke zvýšení objemu motoru na 1441 ccm. V porovnáním se svým předchůdcem nabízí současný stroj vyšší kroutící moment v celém spektru otáček a vyšší hodnotu výkonu v otáčkách středních a vysokých. Lepší průplach motoru a dostatečný sound zajišťují laděné výfuky Akrapovič, nový model má antihoppingovou spojku již v sérii, dostal novou třístupňovou kontrolu trakce KTRC a dvě palivové mapy Full a Low.

 

Rám, tlumení

Nový je dutý rám složený z hliníkových dílů – nejen rám, ale i motor, který je koncipován jako jeho součást, zvyšuje celkovou tuhost podvozku. Toto uspořádání je velice kompaktní a pomohlo mimo jiné k snížení váhy celku. Pro dosažení sportovnější jízdy jsou namontovávány tužší pružiny a celkově jsou přední plně stavitelné USD vidlice nastaveny na vyšší výkon motocyklu. Společně s firmou Öhlins je vyvinutý nový zadní plně stavitelný centrální tlumič TTX39, který je díky nové technologie velice lehký a dostatečně plní nároky na zadní tlumení.

 

Brzdy

Odlehčené zubaté kotouče svírají radiální třmeny Nissin se čtyřmi pístky na každé straně. Radiální pumpa zajišťuje dostatečný přítlak, její dávkování je naprosto přesné. Nově upravený antiblok KIBS je standardem a společně se systémem K-ACT, který spojuje přední a zadní brzdu, dodává jistotu zastavení kdykoliv a kdekoliv..

 

Přístrojový panel

Dva analogové budíky v této speciální edici jsou černě lemovány a dávají dostatečný přehled o rychlosti a otáčkách motoru. Mezi nimi je digitální displaj, který zobrazuje všechny potřebné údaje, jako je nastavení KTRC, ukazatel zařazené rychlosti, palivové mapy, hodiny, spotřebu paliva, dojezd, teplota motoru, venkovní teplota. Tento displej lemují nezbytné kontrolky po obou stranách. Přehlednost displeje a jeho celková ergonomie je příkladná, všechny ovladače jsou přesně tam, kde je člověk očekává.

jkm_5346

Vyšlo v Motorbiku 8/2014

reklama


reklama


reklama