fbpx

Motorky a všechno
co k nim patří!

Objednej si domů jednotlivé vydání Motorbike!

Více informací o aktuálním čísle zde.

 

více

REDAKCE TESTUJE: Textilní komplet Modeka Kim Lady a bunda Modeka Askari

Móda se značku Modeka

 

Občas to vypadá, že motorkáři řeší pouze dva problémy, a sice jestli je lepší kardan nebo řetěz, případně textilní či kožené oblečení.  Odpověď je vlastně jednoduchá – záleží na tom, k čemu a na co dotyčné řešení využijete.

 Kardan i řetěz necháme stranou, dnes se budeme věnovat oblečení. Kožená kombinéza nebo bunda mají jistě své opodstatnění, například na okruh si nedovedeme nic jiného představit, ovšem třeba na enduru nebo cestovním stroji budete vypadat v kombošce s hrbem a slidery dost divně. Nehledě tedy na to, že pokud nejde o perforovanou kůži (ve které je ale zase v chladnějším počasí zima), budete se v létě potit jak dveře od chlíva (jak říkával můj děda). Textil tedy dnes už není zdaleka jen náhradním a levnějším řešením, naopak se stává stále žádanějším a díky moderním technologiím kůži nejen konkuruje, ale mnohdy ji i předčí.

Proto jsme využili nabídky německé značky Modeka a vyzkoušeli dvě novinky, dámský komplet Kim Lady a pánskou bundu Askari – obě mají v erbu termín Cordura.

A protože ve slušné společnosti platí, že dámy mají přednost, nejprve se budeme věnovat jim. U bundy  Kim Lady je jako svrchní materiál použit 100% polyamid 500D, podšívka je ze 100% polyesteru. Jelikož je použita impregnace Nano – Tex, jde o bundu voděodolnou a větruvzdornou, ovšem zároveň prodyšnou, a před chladem chrání odepínací zateplená vložka. Ovšem nejezdíme jen v mizerném počasí, takže je potřeba taky větrat – k tomu slouží ventilační systém Airvent (zipem uzavíratelné ventilační otvory jsou na prsou a na zádech). Ke zdokonalení komfortu má bunda navíc opět odepínatelnou membránu Humax Z Liner.

Co se týká bezpečnosti, jako správná motorkářská výstroj disponuje Kim Lady nejen odrazkami 3M Scotchlite, ale hlavně protektory – na ramenou a loktech najdeme protektory YF, certifikované dle EN 1621-1, na zádech protektor Crash Foam (je možno použít zádový protektor SaS-Tec, certifikovaný dle EN 1621-2).  Tolik technický popis. A jak funguje? Perfektně. Všechno je zde vymyšlené tak, aby například vyjímání vložek nepůsobilo žádný problém, bunda padne jako ulitá i díky systému stahovacích pásků na ramenou, loktech, rukávech a bocích a je dostatečně dlouhá, aby pilotce netáhlo na záda (pokud nevyužije možnosti spojit bundu s kalhotami zipem).  Venkovní kapsy jsou dvě (dvojité), vnitřní kapsa jedna.

Kalhoty Kim Lady jsou vyrobené ze stejného materiálu a stejnou technologií, je tedy zbytečné se opakovat. I ony mají odepínací zateplení a odepínací membránu, ventilační otvory jsou umístěny na stehnech jak zepředu, tak i ze stran. Protektory Crash Foam jsou na kyčlích (dají se nahradit  protektory SaS-Tec, certifikovanými dle EN 1621-1), na kolenou máme certifikované protektory YF.  I zde jsou samozřejmostí odrazky 3M Scotchlite.

Krom funkčnosti je třeba ocenit i to, že si výrobce uvědomuje, pro koho je komplet určen a tak ani po stránce designu není Kim Lady co vytknout…

A jsme u pánské bundy, tedy Askari.  I ona využívá jako svrchní materiál 100% polyamid 500D, podšívka je opět ze 100% polyesteru. Také u Askari máme k dispozici odepínací membránu Humax Z-Liner z materiálu Tactel 750 D a odepínací zateplení. Ventilační systém je shodný s Kim Lady, otvory jsou opět na prsou a zádech (ovšem na rozdíl od dámské bundy jsou větší, takže chlazení je o něco lepší).  Protektory: ramenní a loketní protektory YF certifikované dle EN 1621-1, zádový protektor Sas-Tec, certifikovaný dle EN 1621-2. Na ramenou jsou navíc umístěny kovové chrániče a opět je ke zvýšení bezpečnosti využit systém odrazek  3M Scotchlite. Kapsy jsou dvě venkovní a jedna vnitřní, bunda se dá přizpůsobit postavě stahovacími pásky v pase a na rukávech a je tu samozřejmě i zip pro spojení s kalhotami.

I tady výrobce myslel hlavou, takže bunda je pohodlná, jednoduše přizpůsobivá aktuálnímu počasí, čili univerzální jak do horka, tak do zimy. A navíc je hezká.

Co říct závěrem? Textilního oblečení se dnes vyrábí spousta a téměř všichni výrobci používají stejné materiály.  Rozhoduje tedy cena a detaily, které dovedou potěšit (v případě Modeky například to, že konce zipů lze schovat do jakýchsi miniaturních kapsiček, takže nikde netrčí a hlavně se sami nerozepnou).  Modeku tedy můžeme s čistým svědomím doporučit, protože ani cena není nijak přemrštěná, o čemž se můžete sami přesvědčit na www.modeka.cz, kde najdete i další sortiment.

 

 

Text: Ivan „Scoob“ Bezděk

Foto: archiv

Vyšlo: 5/2013

Produkce/ asistent

Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz

Obchod / marketing/ inzerce

Jana Kolací
Tel.: +420 724 986 502
jana@motorbike-czech.cz

Sídlo společnosti, fakturační adresa:

X Ray Media, s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4
147 00
Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz