fbpx

Motorky a všechno
co k nim patří!

Objednej si domů jednotlivé vydání Motorbike!

Více informací o aktuálním čísle zde.

 

více

REDAKCE TESTUJE: Ortema Neck Brace ONB 3.0

Ortema Neck Brace ONB 3.0

 

Během jara jsem v redakci dostal poměrně příjemný úkol, a sice vybrat si od společnosti ORTEMA jakýkoliv výrobek k testu.

ORTEMA je německá značka, zaměřující se především na zdravotnické, ortopedické a rehabilitační pomůcky již od roku 1940. Společnost ORTEMA nabízí poměrně široký sortiment ochranných prvků a např. její kolenní ortézy patří mezi špičku na trhu. Pro účely redakčního testu jsem si vybral krční chránič ORTEMA ONB, protože používání krčních chráničů je často diskutovaná věc.

Na jedné straně jsou jezdci, kteří si stěžují na omezenou hybnost nebo prostě nemají rádi, když je někde škrtí něco navíc. Druhá parta jezdců používá co nejvíc ochranných prvků a snaží se eliminovat riziko vážného zranění, co nejvíce to jde. K této skupině patřím i já a tak sám krční chránič používám. Dva roky zpátky jsem měl pád na rychlé trati v Pacově, kde jsem v jednom ze sjezdů v plné rychlosti vypochodoval z motorky a letěl hlavou napřed. Když jsem se následně zvedl, cítil jsem, že mě něco trošku tlačí mezi lopatkami a u auta jsem potom zjistil, že náraz byl tak silný, že mi praskla karbonová část ortézy a při tom tlaku se mi tento kus lehce obtiskl na zádech. Byl jsem tehdy rád, že jsem krční ortézu vezl, protože místo kusu karbonu mohl prasknout třeba obratel.

Při prvním kontaktu s tímto krčním chráničem jsem ihned ocenil jeho nízkou hmotnost, která je, díky lehkému plastu, který je pokrytý pěnou, méně než 600 gramů. Další velká výhoda tohoto materiálu je z mého pohledu v perfektní a rychlé omyvatelnosti tohoto chrániče. Systém rozepínání je velmi jednoduchý a v případě nutnosti sejmutí u ošetřovaného jezdce bych ho hodnotil opět velmi kladně, protože odjišťovací červená páčka je velmi dobře vidět. Dále je chránič vybaven plně nastavitelnými popruhy, které se dají bez problému nastavit na požadovanou délku. Balení obsahuje druhé vystýlky na oblast, která dosedá na oblast trapézového svalu, a tyto vystýlky jsou podstatně vyšší a jsou určeny pro jezdce, kteří mají delší krk.

Chránič je velmi pružný a po zapnutí a utažení popruhů dokonale obepíná tělo. Pro první jízdu jsem zvolil usazení chrániče přímo na tělo pod chránič hrudi, ale už v tu chvíli jsem věděl, že ani s vyššími vystýlkami nebude tento chránič v mém případě fungovat. Další testovací jízda proběhla s usazením chrániče až přes chránič hrudi a dres a v tuto chvíli už jsem začal pociťovat, že je hlava fixována a nedostane se do nežádoucích úhlů. V obou případech použití byl chránič díky své nízké hmotnosti a perfektnímu dosednutí na tělo velmi komfortní. Bohužel já mám příliš dlouhý krk a jsem zvyklý mít chránič nastaven tak, aby se mi hlava opravdu moc nevyvracela, a tak mi chybí více možností nastavení, jako je tomu nabízeno u konkurenčních výrobků. Každopádně pro jezdce, kteří nemají dlouhý krk, mohu tento chránič vřele doporučit.

 

Více informací naleznete na: https://www.ortema-shop.com/en-us/

Vyšlo v Motorbike: 9/2016

Text: Pavel Urban

Foto: Ivan „Scoob“ Bezděk, archiv

Produkce/ asistent

Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz

Obchod / marketing/ inzerce

Jana Kolací
Tel.: +420 724 986 502
jana@motorbike-czech.cz

Sídlo společnosti, fakturační adresa:

X Ray Media, s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4
147 00
Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz