fbpx

Motorky a všechno
co k nim patří!

Objednej si domů jednotlivé vydání Motorbike!

Více informací o aktuálním čísle zde.

 

více

Jsem v takové euforii, že ani necítím únavu a bolest

Bojovník Tůma slaví na Rallye Dakar 9. místo: Jsem v takové euforii, že ani necítím únavu a bolest

Prošel si peklem, ale dokázal to! Český čtyřkolkář Zdeněk Tůma dojel v závěrečné zkrácené etapě legendární Rallye Dakar jedenáctý a v konečném pořadí mu patří 9. místo. „Cíl je splněn a já jsem opravdu šťastný. Ráno jsem měl trochu trému, ale už se bohudík nic nestalo. Sen se proměnil v realitu. Jsem v takové euforii, že ani necítím únavu a bolest,“ jásal závodník týmu BARTH Racing.

Výborná navigace, ale hlavně silná vůle a odhodlání. To jsou vlastnosti, díky kterým Zdeněk Tůma při premiéře Dakaru v Saúdské Arábii uspěl. V první polovině soutěže totiž čelil neuvěřitelnému množství defektů. Pětkrát mu praskla pneumatika, musel vyměnit motor… Nejvíc ho však zbrzdily problémy s převodovkou a spojkou.

„Ta šestá etapa, ve které se to stalo, byla pekelná. Nebylo příjemné bloudit ve tmě v takové pustině. Ale já se prostě nechtěl vzdát. Když vedle mě přistál vrtulník a nabídl mi pomoc, tak jsem ho odmítl a řekl, že to zvládnu sám. Chtěl jsem to prostě dojet sám. Ztratil jsem tam šest hodin a pak to byl o tu desítku boj až do konce. Takový je ale Dakar, člověk nikdy neví, co přijde,“ prohlásil Tůma. „I přes ty všechny trable, které jsem zezačátku měl, jsem stále věřil, že to dokážu. Pořád mě ta moje touha hnala do cíle.“

Video z 11. etapy: https://www.youtube.com/watch?v=o0hba6Aklb0

Českokrumlovský rodák opět prokázal svoje kvality. Dokončil i třetí Dakar, do něhož nastoupil. Jako nováček byl v roce 2017 dvanáctý, o rok později patnáctý a nyní může slavit devátou příčku, která je pro něj zlatá. „Na písčitých pláních, kde to jelo rychleji, jsem konkuroval i těm nejlepším. Pomohla mi dobrá orientace. Prakticky jsem ani jednou nějak výrazně zabloudil. V dunách jsem trochu ztrácel, ale oni prostě mají v takových podmínkách daleko víc natrénováno a to je hrozně znát,“ popsal Tůma, jehož druhé místo v desáté etapě bylo nejlepším českým výsledkem na letošním Dakaru.

A jak si vůbec užil závodění na Arabském poloostrově? „Když to srovnám s Jižní Amerikou, tak tady v Saúdské Arábii mi to přišlo lepší. Je zde tolik prostoru. Tahle země má pro Dakar velký potenciál. I když ten první týden byl šílený, co se dělo. Ale to byl pech, s tím člověk nic neudělá. Ale pak už jsem to vychytal a bylo to super,“ radoval se Tůma, s jehož výkonem byl nadmíru spokojen i šéf týmu BARTH Racing Michal Burkoň. „Zdenda jel úžasně. Jsme z něho nadšení. Těžil hlavně z perfektní navigace. Kdyby neměl na začátku tolik smůly, mohl bojovat i o medailová umístění,“ řekl Burkoň.

 

Zdeněk Tůma na Rallye Dakar

Závěrečná 12. etapa: 11. místo (-0:12:59)

Celkově: 9. místo (-15:58:30)

Text a foto: TZ

Produkce/ asistent

Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz

Obchod / marketing/ inzerce

Jana Kolací
Tel.: +420 724 986 502
jana@motorbike-czech.cz

Sídlo společnosti, fakturační adresa:

X Ray Media, s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4
147 00
Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz