Skip to content

Hungaroring hostil mezinárodní motocyklové šampionáty

Na maďarském Hungaroringu se dva týdny po skončení Mistrovství světa Formule 1 tentokrát představili nejrychlejší motocykloví závodníci seriálu Alpe Adria Championship, Mistrovství Evropy Stock 250 a seriálu IMRC, jehož organizátorem je slovenská agentura Slovakia Racing.

Na maďarském Hungaroringu se dva týdny po skončení Mistrovství světa Formule 1 tentokrát představili nejrychlejší motocykloví závodníci seriálu Alpe Adria Championship, Mistrovství Evropy Stock 250 a seriálu IMRC, jehož organizátorem je slovenská agentura Slovakia Racing. Nejen se soupeři, ale i s tropickým počasím si muselo poradit 120 závodníků z rekordních 16 zemí. Bohužel závod třídy Superbike skončil tragicky. Po úvodní nehodě zahynul 45letý slovinský závodník Berto Camlek…

Jelikož byla akce na Hungaroringu předposlední v kalendáři všech třech seriálů, v některých třídách šlo doslova do tuhého. Poznali jsme už i nové celkové vítěze. V rámci akce se jezdilo i o body do národních šampionátů několika zemí, takže na stupních vítězů bylo po každých závodech pořádně rušno. Navíc i tentokrát na soutěžící čekaly dva závody.

Gabriele_Gnani

Velký zvrat nastal v čele průběžného pořadí evropského šampionátu třídy Stock 250. Vedoucí jezdec seriálu ital Manuel Torrini přijel do Maďarska s komfortním 49bodovým náskokem na českého rivala Olivera Königa. Italovi dva nedokončené závody a naopak dvě vítězství Königa, znamenají, že před poslední akcí je přece jen o něco veseleji českému jezdci, který má nyní 21 bodů k dobru. Pocit stát na stupních vítězů si užil i slovenský závodník Roman Kučera ml. I tentokrát jsme však byli svědky nízkého počtu závodníků a jen budoucnost ukáže, zda si tato nová kategorie dokáže udržet své místo ve světě motocyklových závodů .

Stejně jako na předchozí akci v českém Mostě, i tentokrát si alpsko – jadranské vítězství v třídě 125GP / Moto3 podělili Italové Gabriele Gnani a Nicola Settimo, což znamená, že Gnani je už jen krůček od svého dalšího titulu šampiona Alpe Adria. Tento 51letý závodník a skvělý konstruktér má na svém kontě i pódium ze světového šampionátu, když před neuvěřitelnými 26 lety vybojoval druhé místo na Velké ceně národů v italském Misanu ve třídě 80 cm3 a před ním skončil jen slavný Jorge Martinez.

Třída 125 Sportproduction už poznala alpsko – jadranského šampiona pro tento rok. Italský závodník Andrej Kosmač nemusel nikam spěchat, i jeho dvě druhá místa za krajanem Danielem Scagnettim stačily k tomu, že jeho bodový náskok v čele tabulky je už pro jeho soupeře nedosažitelný. Stejně je rozhodnuto i o celkovém vítězi seriálu IMRC, kterým se stal po skvělých výkonech český závodník Radek Lamich. Lamich zvítězil i v sobotních závodech, v neděli byl nejrychlejší slovák Peter Rauch, u kterého nás může mrzet, že se neúčastnil ostatních dosavadních akcí. Mistrem Slovenska se pro rok 2015 stal nováček Eduard Werner .

Jaroslav_Cerny

Napínavý souboj dvou domácích maďarských závodníků se odvíjel v třídě Superstock 600. David Juhász zvítězil v obou závodech před bývalým mistrem Evropy v třídě 125 cm3 Alenym Győrfim, před kterého se tak dostal o jediný bod v průběžném hodnocení Alpe Adria a mezi těmito jezdci se na závěrečné akci Slovakia Ringu rozhodne nejen o titulu alpsko – jadranského šampiona, ale také o vítězi seriálu IMRC.
Přece jen klidnější spánek jako jeho krajané může mít před posledním závodem také maďarský závodník János Brouk, vítěz obou závodů na Hungaroringu v třídě Supersport / Moto2, který zvýšil svůj náskok v čele průběžného pořadí Alpe Adria a navíc už má s předstihem v kapse celkové vítězství v seriálu IMRC .

Lukas_Pesek

O vůbec první vítězství slovenského jezdce v závodě alpsko – jadranského šampionátu ve třídě Superstock 1000 se v sobotu postaral Jaroslav Černý, který do této třídy přestoupil právě před Hungaroringem ze Superbiků. V neděli zvítězil český závodník Michal Prášek, který se stal nejpravděpodobnějším kandidátem na celkové alpsko – jadranské prvenství, když má v čele průběžného pořadí 31 bodů k dobru před krajanem Michalem Šemberou, který po sobotním třetím místě nedělní závody nedokončil . V rámci hodnocení seriálu IMRC vybojovali vítězství bulhar Krasen Kanchev a polák Marek Szkopek, který se zároveň stal celkovým vítězem seriálu .

V sobotních závodech třídy Superbike zvítězil český jezdec Lukáš Pešek, bývalý závodník mistrovství světa, který v roce 2007 zvítězil ve dvou velkých cenách v třídě 125 cm3. V rámci IMRC byl první polák Pawel Szkopek, staronovým mistrem Slovenska se stal Vladimír Růže. Za Peškem byl v cíli alpsko – jadranského hodnocení na druhém místě rakušan Roland Resch, suverén letošního alpsko – jadranského šampionátu, který v té době netušil, že se stal v předstihu novým mistrem. Na začátku nedělního závodu totiž v první zatáčce došlo k hromadné kolizi, při které vyhasl život 45letého slovinského závodníka Berta Camleka, bývalého alpsko – jadranského šampiona, který se chtěl na poslední akci v září na Slovakia Ringu loučit se svou úspěšnou kariérou …

Podium_Superbike

Organizátoři po tétu smutné události zbytek programu – druhou jízdu Superbiků a závody pohárového seriálu IMRC Cup – z pochopitelných důvodů zrušili.

Poslední událost seriálů Alpe Adria, ME Stock 250 a IMRC se uskuteční 11. – 13 . září na Slovakia Ringu .