fbpx

Motorky a všechno
co k nim patří!

Objednej si domů jednotlivé vydání Motorbike!

Více informací o aktuálním čísle zde.

 

více

Dakar 2019 – 5. etapa v MRG teamu – Moquegua -> Arequipa

TOP 20 byla pro Engela na dosah.

 

 

 

Především velmi náročné duny na jihu Peru poblíž města Arequipa, obsahovala 5. etapa včetně přejezdu 776 kilometrů dlouhé, druhé maratonské části letošního ročníku Rally Dakar.

 

 

Motorky startovaly z bivaků bez asistence už po páté hodině ranní a na start měřeného úseku je čekal přejezd ještě lehce přes 140 kilometrů. Milan Engel odstartoval do speciálky jako 32., což pro tuto etapu znamenalo ve čtvrté vlně závodníků, jelikož se startovalo po deseti. Své „vlně“ ale brzy ujel a pohyboval se kolem 20. místa. Postupně v hlubokém písku nabíral tempo a na posledním WP na livetimingu dokonce poskočil na 14. místo! Na konci etapy přišla malá chyba, která Engela rozhodila a do cíle se nakonec dostal jako 22. závodník, se ztrátou pouhých 15 minut na prvního Sunderlanda. Celkově si polepšil na 29. místo! „Dnes to byla docela sranda, startovali jsme ve skupinkách podél pláže. Já startoval ve čtvrté skupině a myslím, že jsem ji v cíli vyhrál. Na neštěstí jsem ale dost chyboval, měl jsem i nohy nad hlavou a od té doby jsem se trochu bál. Měl jsem našlápnuto na dobrý výsledek, ale nechtěl jsem nikde zbytečně upadnout. Ještě jsem stihl i trochu zabloudit a nemohl vyjet na dunu, takže ke konci přišla i nějaká ztráta. Honil jsem se celý den a zase ztratil na konci. Jsem ale celej, motorka taky, i když dostala pár slušných ran, i pneumatiky za sebou mají slušnou dávku kilometrů. WP mám všechny, možná mě jen čeká jedna penalizace za překročení speed limitu, ale doufám, že maximálně pár minut a nějaká pokuta. Včera jsem byl trochu unavený, dnes jsem to ale rozhýbal a do etapy dal úplně všechno. Nakonec z toho není úplně špatný výsledek, i když to mohlo být mnohem lepší. Ale jde to stále dopředu a těším se na další dny. Určitě se ještě zlepším.“

Dalším českým válečníkem, který se chystal na nástrahy páteční etapy, byl Tomáš Kubiena. Včera si vedl skvěle a téměř polovinu etapy vedl ve své kategorii čtyřkolek. Ovšem až do technických problémů, které zapříčinili už předchozí výměnu motoru. V tuto chvíli to ovšem díky “bez asistenční zóně“ vypadalo na mnohem závažnější problémy a už v předvečer etapy bylo jasné, že dostat se do cíle bude velice obtížný úkol. Obavy se potvrdily a Kubienův QUAD měl potíže dostat se byť jen na start měřeného úseku. Do něj sice odstartoval, ale odstoupení bylo nevyhnutelné. Jemný písek, kterého tu je opravdu hodně, se dostal do motoru i spojky, která vypovídala službu už včera. Dnes se poškození projevilo naplno.

Je to obrovská škoda, protože Kubiena opět ukazoval, že by mohl útočit třeba i na etapové vítězství a jedinečný úspěch českého závodníka. Nakonec se tak letos už nestane a Kubiena odstupuje i ve svém třetím Dakaru kvůli technické závadě.

Dnes čeká všechny týmy už třetí noc v bivaku ve městě Arequipa a zítra volný den. Název volný je však dost obrazný, protože v plánu sice nejsou žádné ostré kilometry, ale generálka kompletně celé závodní techniky.

 

 

 

Text a foto: TZ

Produkce/ asistent

Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz

Obchod / marketing/ inzerce

Jana Kolací
Tel.: +420 724 986 502
jana@motorbike-czech.cz

Sídlo společnosti, fakturační adresa:

X Ray Media, s.r.o.
Vrbova 1427/19
Praha 4
147 00
Tel.: +420 608 774 475
asistent@motorbike-czech.cz