Skip to content

Dakar 2019 – 2. etapa

Po krátkém prologu se do druhé etapy většina závodníku měla možnost vyspat o něco déle, než bývá na Dakarské rally zvykem. Bylo to především tím, že jako první se na start postavila kategorie automobilů a SxS, včetně Olgy Roučkové, která se postavila na start své druhé etapy poprvé v životě v této kategorii, za volantem svého Can-Amu.

Zatím si nevede vůbec špatně. Se svoji technikou se teprve seznamuje, ale díky svým zkušenostem z loňského Dakaru, kdy se stala první a zatím jedinou Češkou v historii která dojela do cíle této slavné rally, se s náročným pískem pere statečně. K tomu jí pomáhá také její navigátor Daniel Zelenka. Ten měl z dnešní etapy dobrý pocit. „S navigací jsme dnes problém neměli, hledali jsme jen jeden WP. U toho jsme se trochu zapotili a museli jsme se vyhrabávat, ale to asi všichni, takže jsme nebyli sami, jinak bychom měli mít všechny WP,“ dodal Daniel bezprostředně v cíli. Ollie na konci druhé etapy zas až tak spokojená nebyla a byla až sebekritická. „Dneska to bylo proti včerejšku náročnější, delší. Nejsem ale vůbec spokojená s tím, jak jsem jela. Dan mě navigoval výborně, ale já jsem se tam prostě zahrabávala a jednou jsme se dokonce museli vykopávat i lopatou. Ale Maverick funguje perfektně a je neskutečné, jaké má limity, protože jsme to my dva, kdo limituje auto. Doufám, že se zítra zlepším.“ Každopádně v cíli z toho bylo 30. místo se ztrátou 3h18m na prvního.

V kategorii motorek se za zkušeného jezdce dá považovat Milan Engel, který letos vstoupil už do svého pátého Dakaru v řadě, přestože mu je teprve 27 let. Celoroční přípravu rozhodně nepodcenil. Absolvoval několik dálkových závodů, včetně FIM Baja ve Španělsku. V první etapě, která měla 84 ostrých kilometrů, skončil na 34. místě a v dnešní druhé etapě si chtěl polepšit. Od začátku to ale bylo jak na houpačce. Na WP1 začal až na 52. místě a přestože se musel 10 kilometrů vracet, aby tento průjezdný bod projel, tak se k WP7 prokousal na 31. místo. Bohužel těsně před cílem přišla další chyba a v cíli z toho bylo 40. místo.

Jeho týmový kolega, zkušený Joan Pedrero, který si za 11 absolvovaných startů na tomto nejtěžším závodě světa vysloužil označení LEGEND, dojel po problémech na 19. místě. „Etapa to byla těžká. V písku byly vyjeté koleje od aut před námi. Na konci jsem už nemohl jet naplno, protože jsem musel šetřit benzín. Vyšlo to jen tak tak, několik pozic jsem ztratil, ale jsem tady, což je nejdůležitější. Je to dlouhý závod a já se moc těším na zítřejší reparát!“

K nejlepšímu se dostáváme na závěr. Jediným českým zástupcem v kategorie QUAD je českobudějovický Tomáš Kubiena v barvách Moto Racing Group. Možná ve startovním poli není nikdo jiný s větší motivací, než právě Kubiena. Poslední dva ročníky nedokončil kvůli technické závadě. Přitom etapy, které dokončil, naznačovaly, že se jedná o velmi rychlého jezdce. Dakar 2019 začal výborným 3. místem v S1. Druhou etapu tedy startoval celkem vpředu, avšak od začátku se s časy pohyboval kolem 6. místa. V druhé polovině to vypadalo na zlepšení, ale mezi 2. a 6. místem se bojovalo skutečně o minuty a Kubiena z toho nakonec vyšel s 5. místem v cíli. „Nemůžu dýchat nosem díky rýmě, cestou jsem s tím měl dost problémy. Etapa to byla pěkná, krásné duny, ale těžký fesh fesh,“ dodal očividně unavený Kubiena v cíli.

Zítra závodníky čeká třetí etapa dlouhá 467km. Z toho bude 331km měřených!